Ima vaš otrok zelo rad plišaste igračke? Se z njimi nenehno igra, jih vzame s sabo na igrišče, k babici, na sprehod, v posteljo ...? Pomembno je, da jih redno čistite in tako preprečite nabiranje raznih bakterij. Čisto na koncu članka pa vam razkrivamo, kateri 'pliškoti' so zelo priljubljeni.
Plišaste igračke imajo posebno mesto v otrokovih srcih, to so njihovi prijatelji, s katerimi preživijo večino dneva. K njim se stiskajo, ko jim je hudo, z njimi od veselja plešejo, skačejo, se igrajo razne doživljajske igre in v njihovem objemu sladko utonejo v spanje. Pogosto se otrok naveže na eno določeno in z njo je neločljiv, ko gre v vrtec, k babici in dedku, v restavracijo, trgovino, na izlet, počitnice ... Ker se malčki ves čas z rokami dotikajo različnih površin, se lahko hitro zgodi, da se plišaste igračke umažejo. Na njih se tudi nabirajo prah, pršice in razne klice, ki lahko povzročijo bolezen, zato je skrb za njihovo čistočo izjemnega pomena.
Ob nakupu plišaste igračke najprej preberite etiketo, na kateri je navedeno, iz kakšnega materiala je in kako lahko skrbite zanjo oz. kako jo lahko vzdržujete. Preverite, ali jo lahko perete v pralnem stroju ali je občutljiva in bo vzdrževanje le ročno, po navadi takšne vsebujejo še kakšne zvočne dodatke.
Pranje v pralnem stroju ob uporabi programa za občutljivo perilo
Sedaj, ko je toplejše vreme, imejte v mislih, da lahko igračke operete in preprosto posušite na zraku. Če ima igračka možnost pranja v pralnem stroju, jo operite pri 30 stopinjah C, izberite pa program za občutljivo perilo. Da ne bo joka in stoka, ko bo malček zagledal, da je njegov 'pliško' izgubil obliko, ga obvezno po pranju malce poravnajte in oblikujte. Pustite ga, da se popolnoma posuši, preden se spet začne igrati z njim. Če je to njegova najljubša igračka in nikoli nimate priložnosti za pranje, je mogoče čas, da razmislite o tem, da bi dokupili še eno enako, za rezervo, ko je originalna v fazi čiščenja ali pa ste jo kje pozabili, ali založili, ali celo izgubili.
Hitro ročno pranje
Plišaste igračke lahko operete ročno v posodi s toplo vodo, v katero ste dodali eno žlico tekočega praška ali detergenta. Bodite nežni pri pranju; da odstranite vso umazanijo in madeže, pa si lahko pomagate kar s staro zobno krtačko. Pomembno je, da jo dobro sperete in nato popolnoma posušite.
Dva trika čiščenja: zamrzovanje ali s sodo bikarbono
Obstajata še dva trika uspešnega čiščenja plišastih igračk. 'Pliško' nujno rabi osvežitev? Se želite znebiti bakterij, prahu pršic en dva tri? Potem jo dajte v plastično vrečko za zamrzovanje in jo za nekaj ur postavite v zamrzovalnik. Za drugi trik hitrega čiščenja potrebujete sodo bikarbono in plastično folijo za zavijanje živil. Potresite sodo bikarbono po plišasti igrački, nato jo zavijte v folijo. Večkrat malce pretresite igračko, podrgnite in pustite tako 20 minut. Pred igranjem z igračke stresite sodo bikarbono, lahko si pomagate tudi sesalnikom.
Do čiste igrače s parnim čistilnikom
Odlična in tudi hitra rešitev za čiščenje plišastih igračk je uporaba parnega čistilnika. Napovejte boj bakterijam in plišasto igračo popršite z zelo vročo paro, brez kakšnihkoli dodanih čistil.
Priljubne plišaste igračke TY
Sedaj, ko veste, kako čistiti plišaste igračke, naj vam še prišepnemo, katere so zelo priljubljene med otroki. To so 'pliškoti' TY, ki razveselijo vse ljubitelje igre in lepega, ne glede na starost. So tako ljubki in mehki, gledajo z velikimi prijaznimi in zvedavimi očmi, da se otroci res ne morejo upreti njihovi srčnosti in toplini. Plišasta želva, zmaj, kuža, lisička, flamingo, sova in druge živali so najboljši otrokovi prijatelji, s katerimi odraščajo in se podajajo v številne avanture. Plišaste igračke TY lahko kupite tudi v Minicityju Ljubljana.
Avtor: N.K.