Prav vsi družinski člani ste veliki ljubitelji testenin in pice? Potem morate poznati moč zelišča, ki da jedi odličen okus. Origano poskrbi, da boste prav vsi v en glas vzkliknili: ''Vau, kako je odlično!'', prav vsi boste navdušeno pojedli vse do zadnjega koščka.

 

Veselje ob družinskem obedu

 

Družinsko kosilo je priložnost, ko se za mizo zbere vsa družina. To je čas, ko vsi skupaj razvajate svoje brbončice. In kaj ne sme manjkati na najslastnejših testeninah ali pici? Origano! Navadna dobra misel ali Origanum vulgare. Grki so ga namreč imenovali gorsko veselje in kaj drugega prinese družinsko srečanje ob popoldnem obedu?! Ne samo da je aromatičen, ima dimast in topel okus, ki spominja na majaronovega in timijanovega, pripisujejo mu tudi številne zdravilne lastnosti. Vsebuje namreč železo, magnezij, omega tri maščobe, vitamina A in C, čreslovino in grenčino. S ščepcem origana na jedi tako ne samo, da pričarate izjemen okus, temveč poskrbite tudi za svoje zdravje.

 

Katere jedi začiniti z origanom?

 

Sprva so origano poznali in v svoji kuhinji uporabljali Grki in Italijani, danes pa si tudi pri nas ne predstavljamo dobre pice, paradižnikove jedi ali omake, jedi iz bučk, jajčevc ali zelene paprike, testenin, mesa, rib, buritta, enchilad, chilli con carne itd. brez njega. Mali in veliki kuharski mojstri pri kuhanju za začinjanje izkoriščajo ponavadi posušene liste, možna pa je uporaba tudi svežega.

 

Kdaj origano dodati jedi?

 

Najbolje je, da sveži origano dodate jedi čisto na koncu. Če pa se poslužujete sušenega, pa ga dodajte vsaj 15 minut, preden je jed gotova. Origano, oziroma sušena zelišča nasploh, preden jih dodamo v jed, stresemo na roko, zdrobimo in nato damo v samo jed, da zelišča razvijejo še več okusa.

 

Origano Kotányi

 

Cenjeno večletno trajnico, origano, marsikdo goji na domačem vrtu, kjer so plodna, globoka in odcedna tla ter ima zadosti sončne svetlobe in veliko toplote. Vsi, ki nimajo te možnosti, pa prisegajo na tipičen zdrobljeni origano Kotányi, bogat z eteričnimi olji. Tudi ta je zelo aromatičen, z rahlo grenkim okusom odličen kot klasično zelišče sredozemske kuhinje. Zamrznjeni in sušeni iz linije Kotányi Gourmet pa omogoča, da uživate v izrazitem okusu ob ohranitvi arome in barve svežega origana vso leto. Zagotavlja eksplozijo okusov ob razvajanju brbončic z ribjimi, mesnimi, sirnimi, zelenjavnimi in jajčnimi jedmi.

 

Recept za prav posebno pico – cvetačno

 

Zakaj ne bi poskusili drugačne pice, kjer je osnova cvetača namesto navadnega testa? Povabite otroke, da se vam pridružijo pri njeni pripravi. Najprej lahko operejo zelenjavo. Potrebujete pa glavo cvetače, češnjeve paradižnike, pelate, jajce, mozarello, salamo ali zelenjavo po vašem okusu, sol, poper, origano Kotányi in oljčno olje. Količine prilagodite številom družinskih članov. Cvetačno zmes pripravite tako, da jo narežete na grobo in zmeljete v mešalniku. Zmes ožamete in ji dodate jajce ter oljčno olje, solite in nato razporedite po vnaprej pomaščenem pekaču za pico. Postavite v predhodno ogreto pečico na 220 stopinj Celzija za 15 minut. Otroci naj gledajo na uro. Nato jo nadevate. Premažete jo z zmesjo iz češnjevih paradižnikov, pelatov, oljčnega olja, soli, popra in origana. Povrh date salamo (ali zelenjavo) in mozarello. Skupaj dorecite, katere sestavine vsebuje vaša najljubša pica. Pecite še 10 minut in najbolj originalna družinska pica bo pripravljena, da si jo razdelite na koščke in poskusite nekaj novega. Prepričani smo, da vas bo okus popolnoma prevzel in jo boste drugič želeli zopet pripraviti še za bico in dedka. Želimo vam dober tek!

 Avtor: N. K.